top of page
Eglė Kernagytė-Dambrauskė pravėrė Lietuvos zoologijos sodo duris: čia kiekvienas gali tapti gyvūno globėju

bal 18

Lietuvos ryto TV

0

16

 

„Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Lietuvos muziejai“ vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė lankysis Lietuvos zoologijos sode. Ten susipažins su jo susikūrimo istorija ir ten gyvenačiais gyvūnais. 

Lietuvos zoologijos sodas įkurtas 1938 metais Kaune. Jo steigėjas – profesorius Tadas Ivanauskas, vienas žymiausių to meto gamtininkų ir visuomenės veikėjų. Daugiau apie tai – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuvos muziejai“. 

Zoologijos sodo tikslas nuo pat pradžių buvo šviesti visuomenę, skatinti susidomėjimą gyvūnija ir prisidėti prie nykstančių rūšių apsaugos. Tai buvo pirmasis tokio tipo objektas Lietuvoje, tapęs svarbiu gamtosaugos ir mokslo centru. 

„Prasidėjo nuo 40 gyvūnų rūšių. Jis norėjo parodyti, kaip atrodo tie gyvūnai. Negalėčiau pasakyti, kad tai buvo pramoginis tikslas. Labiau, supažindinimas su gamta. Žingsnis po žingsnio rūšys didėjo, atsirado žmonių paklausa, populiarumas“, - kalbės Lietuvos zoologijos sodo direktorė Gintarė Stankevičė. 

2021 metais Lietuvos zoologijos sodas buvo laikinai uždarytas renovacijai. Pradėtas didelės apimties atnaujinimo projektas siekė modernizuoti infrastruktūrą, pagerinti sąlygas gyvūnams ir lankytojams bei pritaikyti sodo veiklą šiuolaikiniams gamtosaugos ir edukacijos poreikiams.  

Po kelerių metų darbų, atnaujintas zoologijos sodas vėl atvėrė duris – tęsti savo misijos, kurią pradėjo Tadas Ivanauskas daugiau nei prieš 80 metų. 

„Turime atnaujintus volierus, išdidintas sąlygas gyvūnams, atitinkančias natūralias laukinėje gamtoje. Gyvūnų skaičius sumažėjęs – turime 208 rūšis. Esu tokios nuomonės, kad geriau kokybė nei kiekybė. Tai dabar yra kokybė“, - tęs Lietuvos zoologijos sodo direktorė Gintarė Stankevičė. 

Zoologijos sodas jau ne vienerius metus sėkmingai dalyvauja nykstančių rūšių gausinimo projektuose Lietuvoje – prisidedama prie balinių vėžlių, didžiųjų apuokų ir kitų gyvūnų populiacijų atkūrimo. Zoologijos sodas atlieka itin svarbų vaidmenį saugant retas gyvūnų rūšis, nes be specialių apsaugos priemonių šie gyvūnai laisvėje gali visiškai išnykti. 

„Mums pavyko atkurti raudonpilvių kūmučių populiaciją Lietuvoje“, - teigs Lietuvos zoologijos sodo vyr. biologė Jurgita Autukaitė. 

Zoologijos sodas aktyviai prisideda prie nykstančių gyvūnų rūšių išsaugojimo. Europinėje nykstančių rūšių išsaugojimo programoje dalyvauja beveik 400 skirtingų gyvūnų rūšių iš viso žemyno, tarp jų – ir Lietuvos zoologijos sode gyvenanti Rotšildo žirafa bei kiti reti gyvūnai. 

„Šiemet planuojame paleisti 77 vėžliukus atgal į jų gimtuosius namus“, - džiaugsis Lietuvos zoologijos sodo vyr. biologė Jurgita Autukaitė. 

Centrinis Lietuvos zoologijos sodo objektas egzotariumas – beveik 4 tūkstančių kvadratinių metrų ploto pastatas, skirtas šilumą mėgstantiems gyvūnams. Jis sujungtas su istoriniu 1954 metais statytu liūtų pastatu.  

Čia įrengtos modernios dykumos ir džiunglių gyvūnų ekspozicijos, lankytojai gali iš arti stebėti surikatas, liūtus, roplius, varliagyvius, vabzdžius. Egzotariume taip pat veikia edukacinis centras, akvaterariumai, laboratorijos bei kitos patalpos, skirtos gyvūnų priežiūrai.  

Dėmesį lankytojų tarpe traukia ne tik sodo gyventojai – liūtai, bet ir neseniai atkeliavusi naujoji zoologijos sodo gyventoja – tigrė. Ačiū „Dextera“, kurie globoja čia gyvenantį gepardą bei kitus nuostabius gyvūnus. 

Zoologijos sodo apatinėje dalyje lankytojų dėmesį traukia safari (safario/Henrikai, du variantus įrašyk) gyvūnai – zebrai, begemotai ir, be abejonės, žirafos. Šie gyvūnai – vieni iš lankomiausių sodo gyventojų. Ypatingą susidomėjimą kelia žirafos – dėl savo įspūdingo ūgio, ramios elgsenos ir unikalios išvaizdos jos tampa ne tik vaikų, bet ir suaugusių lankytojų favoritėmis. 

Zebrai – vieni iš labiausiai atpažįstamų gyvūnų zoologijos sode. Jų dryžuotas kailis – ne tik išskirtinis bruožas, bet ir natūrali maskuotė gamtoje. Nors iš pirmo žvilgsnio zebrai atrodo ramūs, jie yra labai budrūs ir jautrūs aplinkai.  

Lietuvos zoologijos sodas yra svarbus švietimo centras. Čia vyksta įvairios edukacinės programos vaikams, mokykloms ir šeimoms, rengiamos kūrybinės dirbtuvės, ekskursijos su gidais. 

Lietuvos zoologijos sode kiekvienas – tiek pavieniai asmenys, tiek įmonės – gali tapti gyvūno globėju. Tai – puikus būdas ne tik prisidėti prie gyvūnų gerovės, bet ir užmegzti artimesnį ryšį su savo globotiniu. 

 

Laida „Lietuvos muziejai“ ne tik pažindins, bet ir jaudins, įtrauks ir nepaleis žiūrovo savo unikaliais pasakojimais apie Lietuvoje vykusius įvykius, kurie ir sukūrė Lietuvą tokią, kokioje šiandien gyvename. Laidą žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 16.30 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją ir „YouTube“ kanale Lietuvos ryto TV.


Laidos „Lietuvos muziejai“ įrašus rasite čia:

https://www.lietuvosryto.tv/lietuvos-muziejai

Rekvizitai

„Lietuvos ryto“ televizija, UAB

Įmonės kodas: 122263617

PVM mokėtojo kodas:  LT222636113

Adresas

Gedimino pr. 12a,
Vilnius,  01103, Lietuva

El. paštas

Sekite mus

  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram

© 2024-2025 Lietuvos ryto TV

Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lietuvos ryto“ televizija sutikimą.

bottom of page